צרעת אלגיריקה

צרעת אלגיריקהצרעת אלגיריקה הינה צרעה טפילית פנימית ממשפחת האנסירטידה (Encyrtidae). הצרעה הינה דו-הורית, מביצים מופרות תתפתחנה נקבות ומביצים לא מופרות יתפתחו זכרים. הצרעה מסוגלת להשלים התפתחותה במספר מיני כנימות קמחיות (בין השאר מסוגלת להשלים התפתחות בקמחית המורן, קמחית חבויה, קמחית ההיביסקוס) אך נמצאה יעילה בהדברה ביולוגית של קמחית הסולניים.

הן הזכר והן הנקבה בעלי מופע שחור, הזכר נבדל מהנקבה במחוש "שעיר" (זיפי חישה, satae, בולטים) לעומת המחוש הנקבי: Zaraat-Algirica

נקבת האלגיריקה תטפיל נימפות של הקמחית החל מדרגה שלישית ועד לנקבות בוגרות. לאחר בחינת כנימה ראויה, באמצעות טיפוף מחושים, תסובב הצרעה את חלק גופה האחורי לעבר הכנימה ובאמצעות צינור ההטלה שלה תטיל ביצה אל תוך גוף הכנימה, התהליך כולו אורך מספר שניות. מהביצה יבקע זחל מדרגה ראשונה של הצרעה ויתחיל ליזון על גוף הכנימה. הזחל ייזון במהלך חייו מגוף הכנימה, יעבור ארבע דרגות זחל נוספות עד התגלמות בגוף הכנימה המתה. לקראת ההתגלמות יתקבל מופע של גוף כנימה נפוח- מומיה. המומיות אינן מחוברות היטב לפני הצמחים ולכן נוטות ליפול בנקל על פני חלקים תחתונים יותר של הצמח ו/או על הקרקע. הצרעה הבוגרת תגיח מחלל ההתגלמות (כנימה מתה) לאחר שתנסר, באמצעות גפי הפה, את כיפת המומיה. הצרעה הבוגרת "תנפח" את הכנפיים, תזדווג ותתחיל בחיפוש אחר פונדקאים פוטנציאליים חדשים. משך חיי הבוגרים הינו כמובן תלוי טמפרטורה אך יכול להגיע עד מספר שבועות (3-4). מחזור החיים של הצרעה מוכתב גם הוא כמובן מטמפרטורה ותנאי הסביבה, ב~ 25 צלזיוס נוכל לזהות הטפלה כשבועיים לאחר הטפלה וגיחת הבוגר תתקבל לאחר כשלשה שבועות. נקבת האלגיריקה מסוגלת להטיל עד כ-20 ביצים ביום וסה"כ של כ- 200 ביצים במהלך חייה, תלוי כמובן בתנאי הסביבה וזמינות פונדקאים פוטנציאליים.

יישום

הנחיות פיזור לצרעת האלגיריקה (BioAlgirica) טפיל של קמחית הסולניים

המוצר מכיל תערובת של נסורת עדינה ומומיות של צרעת האלגיריקה בבקבוק המצויד בפקק "קטשופ", ניר דבש ומדבקה דו צדדית, ממנו אמורות להגיח 500 צרעות, מתוכן לפחות 50% נקבות.

  • מיד עם גיחתן, הצרעות ייזונו מהדבש על פקק הבקבוק, יזדווגו ויתחילו בחיפוש אחר פונדקאים ראויים להטפלה, היינו: כנימות קמחיות גדולות/בוגרות (זחל בדרגה שלישית וכנימות בוגרות).
  • בעת הפיזור, יש להסיר את ניר הסיליקון מהמדבקה העוטפת את הבקבוק ולהניח/למקם/לתלות את האריזה לאחר פתיחת המכסה במקום מוצל ומוגן מפני גשם או טל (ככל האפשר), בקרבת האזור
  • הנגוע בכנימה הקמחית. לתת לצרעות להגיח ולהתעופף בעצמן. חיגור הדבק ישמש להגנה על הכלי והמומיות שבתוכו מפני טריפה ע"י נמלים, ככלל, חשוב להשמיד אוכלוסיות נמלים הנמצאות באתרי הפיזור. הן מעודדות הפרשת טל-דבש על-ידי הקמחיות, מעבירות אותן ממקום למקום ומגינות עליהן תוך הפרעה אקטיבית לטפיל.
  • החומר מובל בארגזים מבודדים ומקוררים באמצעות קרחומים. בדרך זו יש גם להביאו לשטח, להוציא את האריזות אחת אחת ולפזרן. אין להשאיר כלי סגור חשוף לשמש!!!
  • שלושה שבועות לאחר פיזור צרעת האלגיריקה (תלוי בטמפרטורה), ניתן להבחין בחנוטים של הקמחיות שנתקפו על-ידי הטפיל שפוזר. לרוב החנוטים ייפלו לקרקע.
  • התבססות של הצרעה בשטח תבטיח פעילות של הדורות הבאים להדברה ביולוגית של הכנימות הקמחיות לטווח הארוך.
  • מספר הפרטים של צרעת האלגיריקה אשר יש לפזר וכן תדירות הפיזורים, משתנה מצמח פונדקאי אחד למשנהו, כמו-גם מבית-גידול אחד למשנהו. מינון הצרעות הטפיליות ייקבע אפוא על-פי אופי הגידול, שטח פתוח או חסוי, ובהתאם לרמת הנגיעות בקמחית.
  • צרעת האלגיריקה רגישה במידה זו או אחרת לחומרי הדברה הנמצאים בשימוש בבתי הגידול בהם היא מופצת. על כל שימוש בחומר הדברה כנגד פגע אחר המצוי בבית גידול בו פוזרו האויבים הטבעיים, יש להתייעץ עם מדריכי שרות השדה ולהתעדכן מעת לעת ברשימת חומרי ההדברה והשפעתם על הטפיל.

למידע נוסף פנה אלינו כאן

הצהרה

חברת "ביו בי" שדה אליהו בע"מ מגדלת ומשווקת מוצרים ביולוגיים. הגידול מתבצע בשיטות חדשניות ביותר ומבוקר ע"י תקני איכות כגון: 9001:2008 ISO, וכן IOBC – תקן בינלאומי לגידול חרקים. כל המוצרים נבדקים להתאמה למפרט לפני שילוחם מהמפעל. אין החברה אחראית על תוצאת יישום המוצרים בשטח מפני שאין לה שליטה על אופן היישום, תנאים מקומיים, טיפול / אחסון המוצר שלא לפי ההוראות, וכו'.