זבוב הפירות הים תיכוני מככב בערוץ 2

ביום שלישי האחרון התפרסמה כתבה בערוץ 2 אודות זבוב הפירות הים תיכוני.

לצפייה בכתבה לחצו כאן

כמו כן, זו הכתבה הכתובה שליוותה את הכתבה המצולמת ופורסמה בערוץ החדשות של mako (מאת גיא ורון):

"בזמן שמעצמות העולם ניסו בימים האחרונים להגיע עם אירן להסכם גרעיני – בעמק בית שאן ממשיכים מידי יום לייצר ולהפיץ במזרח התיכון נשק ביולוגי משלהם. אבל בשונה מכורים אחרים שמבוססים על טכנולוגיה אטומית ורדיו-אקטיבית בליבת הכור כאן לא מייצרים נשק נגד בני אדם, אלא כזה שמופנה למלחמה בזבוב שפוגע בגידולי פירות.

זבוב הפירות הוא מין מזיק שיכול לפגוע בכל הפירות שאנו צורכים. הנקבה מטילה את הביצים בתוך הפרי ושם הם גדלים עד שהזחל יוצא החוצה ואחר כך ממשיך להתרבות בפרדס. במפעל בבית שאן מגדלים כל זבוב בזהירות ובמשך חודש – תחילה נאספות הביצים, אחר כך הן מוכנסות לתערובת מזון שמדמה פרי, וכשהזחל הופך לגולם מפרידים בין הזכר לנקבה ומעבירים את הזבובים לשלב העיקור הרדיואקטיבי.

הקרינה גורמת לעיקור, וכך לאחר שהזבוב מפוזר במטעים הוא מדלל באופן טבעי את האוכלוסייה. פיזורו נעשה בעיקר באמצעות מטוסים מיוחדים ומחליף למעשה את הריסוסים הכימיים המסוכנים, אך זהו עדיין פתרון יקר יותר שמצריך גם שיתוף פעולה אזורי שכבר נרקם עם ממשלת ירדן.

שאול בשיא, מנכ"ל חברת "ביו-בי" שאחראית למיזם אומר בשיחה עם חדשות 2 כי "גם ברשות הפלסטינית אנחנו עובדים למרות שלאחרונה יש בעיות פוליטיות. זה זבוב על שולחן מקבלי ההחלטות… החזון שלנו הוא שבמקום שיעלו מטוסים פעם בשבוע שיפזרו זבובים עקרים בכל המדינה. ברגע שזה יקרה עלות הפיזור תהייה זולה יותר מהעלות הכימית".

הדברה מוחלטת של זבוב הפירות יכולה להתבצע רק בעזרת שיתוף פעולה בינלאומי של מדינות המזרח התיכון, ואולי הפעם הנשק הביולוגי יופנה לטובת שלום ומטרות טובות, ולא למלחמות".