הדברה ביולוגית משולבת של אקרית הקורים בגידול עגבניה במבנים

אקרית הקורים בגידול עגבניה

גידול העגבניה הינו אחד הגידולים הנפוצים ביותר בעולם ומשתרע על פני שטחים עצומים במגוון סוגי אקלים ובצורות גידול שונות.
אחד המזיקים המשמעותיים בגידול, אשר נפוץ ברוב אזורי גידול העגבניה הינו אקרית הקורים. אקרית הקורים מהווה נטל כלכלי ותפעולי משמעותי ביותר על הגידול ועל המגדל.
הקושי להדברתה הולך ומתגבר עקב הגידול בעמידותה של האקרית לתכשירים כימיים. בנוסף לכך החמרת הדרישות לשיווק תוצרת נקיה משאריות חומרי-הדברה הולכת ומתרחבת והאתגר נהיה גדול יותר מתמיד!
האקרית הטורפת (Phytoseiulus persimilis) המכונה בקיצור "פֶרסִי" הינה טורף יעיל ומוכר היטב כבר עשרות בשנים. תאבונה הבריא לאקריות מזיקות ולביציהן הפך אותה, לפתרון מוצלח וחסכוני ביותר לבעיית האקריות במספר גידולים: תות-שדה, ורדים, פלפל ועוד.

תאור כללי

צמח העגבניה היה מאז ומתמיד אתגר קשה בכל הקשור ליישום הדברה משולבת. השערות הבלוטיות על הגבעול והעלים הקשו מאד על המועילים להרגיש בנוח, ולכן היה קשה ביותר לבסס אוכלוסיה מדבירה של מועילים. בביו-בי פותח סוג חדש של האקרית הטורפת "פרסי" שמצליחה להתבסס ביעילות רבה יותר בצמח העגבניה.
בנוסף פותחה בביו-בי שיטה חדשה ליישום האקרית הטורפת ביעילות כך שתביא להדברה טובה של אקרית הקורים ולהפחתה משמעותית של הצורך בריסוסים כימיים להדברת המזיק.
תהליך נוסף שהולך ומתרחב הוא כניסתם של זני עגבניה בעלי עמידות טובה לוירוס TYLCV. הוירוס מועבר ע"י כנימת עש הטבק ולכן הסבילות לנוכחות הכנימה בגידול נמוכה מאוד. בעקבות כך כמות הטיפולים כנגד הכנימה ותדירותם גבוהה – עובדה המשפיעה לרעה על יכולת ביסוס הפרסימיליס בחלקה.
כניסתם של זנים עמידים מאפשרת להפחית משמעותית את הריסוסים הכימיים כנגד כנימת עש הטבק והודות לכך התבססות הפרסי איננה מופרעת כימית.

תוצאות

1. ניסוי הדברת אקרית קורים באמצעות פרסימיליס – משק וקרט 2012

Tomato1

2. ניסוי הדברת אקרית קורים באמצעות שני מינים של אקריות טורפות – מו"פ יאיר 2009.

Tomato2

בניסויים נמצא שפיזור מניעתי של אקריות טורפות מסוג פרסימיליס (Phytoseiulus persimilis) ומסוג לונגיפס (Phytoseiulus longipes) הביא להתבססות של אוכלוסית אקריות טורפות, שהצליחה להפחית את הנזק מאקרית קורים תוך מספר שבועות.

 

השוואת מס' טיפולים כימיים כנגד אקרית הקורים

בתצפיות שנערכו במהלך עונת 2011 במס' חלקות באזורים שונים בנגב ובבשור נמצא כי הושגה הפחתה ממוצעת של כ – 75% במס' הטיפולים הכימיים כנגד אקרית הקורים!!!

Tomato3

 

מס' הטיפולים הכימיים בעונה כנגד האקריות היה בממוצע 10.5 טיפולים במשטר הכימי לעומת 2.5 טיפולים בלבד במשטר ההדברה הביולוגית המשולבת!

  • ביו-בי פיתחה אקרית טורפת (Phytoseiulus persimilis) שמותאמת במיוחד לצמח העגבניה.
  • ביו-בי מציעה שיטת יישום יחודית לאקרית הטורפת שמשפרת הצלחה ויעילות כלכלית.
  • בעזרת האקרית הטורפת של ביו-בי ניתן להפחית את הריסוסים הכימיים נגד אקרית הקורים ביותר מ 75%.
  • ביו-בי מציעה שירות פיקוח ויעוץ מלא בתחום הגנת הצומח.
  • חבילת ההדברה הביולוגית בעגבניה מתאימה לכל אזורי הארץ.

 

להצטרפות למועדון המגדלים של עגבנית בריאות

אביאל טוקר: 0545640710
עמית שדה: 0546745351
שירות לקוחות: 046096905
[email protected]
www.BioBee.co.il